Mamy pierwszy miód z Pasieki Capitol – to wielokwiatowa kompozycja pyłków m.in. akacji, kasztanowców i mniszka. Zbiór jest niewielki – około 9 litrów – i w całości zostanie przeznaczony na upominki. Teraz w ulach powstaje miód lipowy.

Pasieka Capitol to dwa ule na dachu teatru. Są tam od września ubiegłego roku, można je podglądać na żywo tutaj: teatr-capitol.pl/zycienawylotku

Pszczoły i łąka

Z propozycją zorganizowania pasieki w Capitolu zwrócił się do nas Łukasz Wyszkowski, prezes Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa, który też stale opiekuje się capitolowymi pszczołami. Chętnie podjęliśmy tę inicjatywę, żeby – choć w tak symboliczny sposób – zwrócić uwagę na zagrożenie, związane ze zmniejszaniem się populacji pszczół. Jeśli znikną pszczoły i inne owady zapylające, zachwieje się cały nasz ekosystem, którego częścią jesteśmy także my, ludzie.

Na zdjęciu Konrad Imiela i Łukasz Wyszkowski, Foto: Sławek Przerwa ©Teatr Muzyczny Capitol

Tuż przy teatrze rośnie też Kwietna Łąka – z inicjatywy miejskiego „zielonego departamentu” pod koniec maja wysiano na trawniku obok Capitolu mieszankę łąkowych kwiatów. Takie miejskie łąki przyciągają owady i ptaki, zapewniają miastu bioróżnorodność, zatrzymują wodę. Dzięki temu wzmacniają miejski ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Na zielono dla planety

5 czerwca to Światowy Dzień Środowiska, tego dnia Teatru Muzycznego Capitol, jak wiele innych budynków w Polsce, zostanie podświetlony na zielono w ramach kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”.