Teatr Muzyczny Capitol
Quiz #3 – Uspokój się, jesteś w teatrze

Quiz #3 – Uspokój się, jesteś w teatrze

Ilustracja autorska przedstawia bryłę Teatru Muzycznego Capitol - ilustracja Dorota Dalidowicz

Jak dobrze znasz budynek naszego teatru? Sprawdź swoją wiedzę o ciekawostkach związanych z Capitolem i zobacz, na czyją pochwałę zasłużysz.

Na niektóre pytania znajdziesz odpowiedź w artykułach, opublikowanych na naszej stronie, inne wymagają odwołania się do pamięci albo do małego wysiłku wyobraźni. Zaczynamy?

0%

Na rozgrzewkę: orientacja w terenie. Skwer przed Capitolem nosi imię:

Dobrze! Źle!

Tuż po śmierci Wojciecha Młynarskiego wnioskowaliśmy o nadanie jego imienia skwerowi przy teatrze. Młynarski, związany z Przeglądem Piosenki Aktorskiej jako członek Kapituły Aleksandra Bardiniego, autor piosenek i tłumacz, był i pozostanie niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kultury. Rada Miejska Wrocławia w rekordowym tempie zgodziła się na naszą prośbę i 24 marca 2018 uroczyście odsłoniliśmy tabliczkę z imieniem poety.

Mała podróż w czasie - budynek Capitolu, otwarty w 1929 roku, opisywano w ówczesnych gazetach jako:

Dobrze! Źle!

Oczywiście, że modernistyczny budynek był wówczas chwalony jako najpiękniejszy kinoteatr! Dziś również jest wymieniany w dziesiątce najpiękniejszych teatrów w Polsce. "Makabryła" i "kosz" to anachronizmy: pierwszy to cud współczesnego słowotwórstwa, drugi - to przedwojenna krytyka Hali Stulecia.

Przedwojenny neon na fasadzie kinoteatru składał się:

Dobrze! Źle!

Dzisiejsza fasada jest szklanym negatywem dawnej, ceglanej elewacji. Jeden z pierwszych neonów w przedwojennym Wrocławiu, odtworzony dziś na frontonie budynku, powtarza się w naszym logo.

Gdy w Capitolu znajdujesz się na Podwórku, stoisz:

Dobrze! Źle!

Podwórko, dziś zadaszone, przed przebudową w latach 2011-2013 było otwartym dziedzińcem między frontowym budynkiem a foyer i sceną. Co do palarni dla orkiestry, zdania na temat jej lokalizacji są podzielone; Marlena Dietrich zaś w tamtym dniu stała, owszem, ale na scenie Hali Stulecia.

Dywany w foyer Dużej Sceny:

Dobrze! Źle!

Rekonstrukcja wystroju foyer, zaprojektowana według zdjęć z przedwojennych czasopism architektonicznych, to dzieło arch. Anny Morasiewicz. Dzisiejsza wykładzina nie odtwarza ściśle przedwojennego wzoru, jest impresją w stylu art deco.

Napisy na numerkach do szatni i na tabliczkach w foyer Dużej Sceny wykonano czcionką:

Dobrze! Źle!

Ikoniczna dla lat 20. i 30. XX wieku czcionka Broadway to niemal rówieśniczka Capitolu. Zaprojektowano ją w USA w 1927 roku, i stosuje się - jak widać - do dziś, gdy trzeba wywołać skojarzenia z dwudziestoleciem międzywojennym.

Ściany widowni Dużej Sceny są pokryte:

Dobrze! Źle!

Szlagmetal to mosiężny stop, zastępujący złoto płatkowe. Takimi niezwykle cienkimi płatkami metalu o wymiarach ok. 10 x 10 cm pokryte są ściany zabytkowej części teatru; srebro w foyer to płatki aluminium.

Czerwońce w "Mistrzu i Małgorzacie" sypią się:

Dobrze! Źle!

Przepiękny art-decowski plafon Dużej Sceny na całym obwodzie ponad gzymsem otacza korytarz, wyposażony w kilkanaście par niskich drzwiczek. Przed przebudową służyły do bezpiecznej wymiany żarówek, oświetlających plafon, dziś żarówki zastąpiono diodami LED, ale drzwiczki pozostały.

Dziupla Pana Wojtka to:

Dobrze! Źle!

Dziupla to przejście, wybite w ścianie portalu (obramowania) sceny. Wychodzi się nim prosto na stanowisko inspicjenta, czyli osoby odpowiedzialnej za prawidłowy przebieg spektaklu. Czyli - Pana Wojtka.

Nasza winda do przewozu dekoracji może pomieścić:

Dobrze! Źle!

Autobus jest za duży, a pracownicy w home office. Zostaje słoń, ale tylko dla porównania.

Ustawienie widowni na Scenie Ciśnień można zmieniać dzięki temu, że:

Dobrze! Źle!

Pierwszych sześć rzędów można wsunąć - jak szuflady - pod górną część widowni. W ten sposób zyskuje się powiększoną przestrzeń do dowolnej właściwie aranżacji scenograficznej. Mechanizm obrotowy mamy tylko na Dużej Scenie.

Foyer za Witrażem, czyli dawny hol kasowy, to miejsce:

Dobrze! Źle!

Czytania na Dywania przeniosły się na razie do internetu, a aktorzy czytają we własnych domach. Kiedy wznowimy czytanki, będą odbywać się właśnie w Foyer za Witrażem.

"Uspokój się, jesteś w teatrze":

Dobrze! Źle!

Czekamy niecierpliwie na powrót do wszystkich naszych teatralnych zwyczajów - a wśród nich są właśnie seanse z muzyką relaksacyjną na Zielonym Tarasie.

CO TY WIESZ O CAPITOLU? Quiz #3 – Uspokój się, jesteś w teatrze
Po królewsku! Ludwik XIII jest enchanté. Tak bardzo, że zaraz kichnie!

Dobrze! Królowa całuje Cię w samo serce!

Tak trochę z mgły i galarety wyszło, ale niech będzie: Grabiec już szykuje dla Ciebie koronę! (Chyba że jeszcze raz od początku?)

Czy jest tu Czarna Kucharka?! Trudno-świetnie... a może spróbujesz jeszcze raz?

Najbliższe spektakle

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy oraz o wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem”.

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów