Teatr Muzyczny Capitol

Chroma: Księga kolorów

Czas: 1 godz. 15 min. bez przerwy
Premiera 27 lipca 2019 we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty

Na podstawie książki CHROMA: A BOOK OF COLOUR
© Copyright 1994 by Derek Jarman

W sklepiku Capitolu można kupić książkę Chroma: Księga kolorów

Spektakl tylko dla widzów dorosłych

W spektaklu używany jest stroboskop

„Chroma: Księga kolorów” to eseje, napisane przez wybitnego brytyjskiego reżysera, kultową postać lat 80. i 90. Są niezwykłą pieśnią pochwalną na cześć życia, a zarazem spowiedzią, testamentem i pożegnaniem ze światem – Jarman pisał tę książkę, umierając na AIDS i tracąc wzrok.

Odchodzenie, ciemnienie świata jest więc punktem wyjścia wrocławskiego spektaklu, podobnie jak w „Blue”, ostatnim filmie Jarmana. Co zostaje w pamięci, kiedy nie możesz już nic zobaczyć, kiedy kolory, które wypełniały twoje życie, są tylko wspomnieniem? Jak zachować godność i nadzieję, przechodząc na drugą stronę? To także opowieść o wykluczeniu, stygmatyzacji, naznaczeniu.

Wrocławską „Chromę” wyreżyserował Rafał Matusz, muzykę napisał Piotr Dziubek, multimedia przygotował Zachariasz Jędrzejczyk, ruch sceniczny – Małgorzata Fijałkowska. Autorem polskiego przekładu książki i współdramaturgiem spektaklu jest Paweł Świerczek.

Na scenie oglądamy Błażeja Wójcika i Przemysława Kozłowskiego w aktorskim dwugłosie odchodzącego artysty i jego alter ego, przewodnika po świecie ciemności, który pomaga mu przejść na drugi brzeg. Towarzyszą im Katarzyna Płachta-Styrna na altówce i Emilia Danilecka na wiolonczeli.

Zdjęcia BTW Photographers / Teatr Muzyczny Capitol

Realizatorzy

Scenariusz, dramaturgia: Rafał Matusz i Paweł Świerczek
Przekład: Paweł Świerczek
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Rafał Matusz
Muzyka, kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek
Multimedia: Zachariasz Jędrzejczyk
Choreografia, ruch sceniczny: Małgorzata Fijałkowska
Reżyseria światła: Jakub Frączek

Obsada

Przemysław Kozłowski (Wrocławski Teatr Współczesny) i Błażej Wójcik (gościnnie)

oraz

Katarzyna Płachta-Styrna (altówka) i Emilia Danilecka (wiolonczela)

Media o spektaklu

RECENZJE

Wyraziście twórcy dotykają śmierci, stygmatyzacji i odrzucenia obecnego na świecie od wieków. I mówią o tęsknocie za wolnością i równością, wciąż niedościgłymi. Bo nawet w umieraniu nie wszyscy są równi – pisze Małgorzata Matuszewska, Zabierz mnie do kina [MFF Nowe Horyzonty: nie tylko filmowo, 29.07.2019]

Jeżeli nie dla intrygującego tekstu Jarmana, to właśnie dla tej nietypowej kreacji [Błażeja Wójcika] warto obejrzeć „Chromę” i samemu zdefiniować sobie kolory, do poznawania których zaprosili twórcy spektaklu, bo przypomnienie dziś o książce ojca nowego queerowego kina to z pewnością praca, za którą pomysłodawcom przedstawienia należy podziękować – pisze Katarzyna Mikołajewska, Mieszam w kulturze [Pokaż mi swój kolor, a powiem ci kim jesteś, 28.07.2019]

 

ZAPOWIEDZI

Chroma: Księga kolorów w Capitolu [PODCAST -rozmowa z reżyserem] [Radio RAM, 24.07.2019]
Umierał na AIDS i tracił wzrok, gdy powstała “Chroma. Księga kolorów”. Teraz pokaże ją Capitol [Gazeta Wyborcza Wrocław, 26.07.2019]
Wrocławski Teatr Capitol z wakacyjną premierą [Radio Wrocław, 27.07.2019]
Światowa prapremiera w Capitolu: „Chroma: Księga kolorów” [Wrocław.pl, 18.07.2019]

281

Najbliższe spektakle

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy oraz o wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem”.

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów