Teatr Muzyczny Capitol

„Otworzy się ziemia” Radka Stępnia na Scenie Ciśnień

13 maja odbyła się premiera „Otworzy się ziemia” w reżyserii Radka Stępnia. W spektaklu usłyszymy znakomite songi Bertolta Brechta. Autorem aranżacji utworów Kurta Weila i Hannsa Eislera jest Kuba Suchar.

Radek Stępień o spektaklu:

Bohaterami spektaklu „Otworzy się ziemia” są wrocławscy bezdomni. Żeby uzyskać materiał do pracy nad tym spektaklem, odbyliśmy dwanaście wywiadów z podopiecznymi wrocławskich schronisk. To, co zobaczą państwo na scenie, jest efektem zderzenia dwóch idei. Po pierwsze, samego dokumentalnego przedstawienia tego, jak wygląda świat wewnętrzny człowieka, którego mijając na ulicy zazwyczaj o świat wewnętrzny nie podejrzewamy. Z drugiej strony, dochodzi tutaj Bertolt Brecht, czyli dwudziestowieczny teoretyk i praktyk teatru, twórca wielu koncepcji, które dziś w teatrze są bardzo istotne, jak na przykład teatr epicki. To jest taka koncepcja, w której aktor nie tyle wciela się w postać czy utożsamia się z postacią, bo przecież stan bezdomności jest czymś, z czym ciężko się utożsamić, kiedy ktoś tego nie przeżył. Aktor w takiej koncepcji jest rzecznikiem postaci na scenie, jest kimś, kto wypowiada się w imieniu postaci. Ze zderzenia tych dwóch rzeczy powstaje esej sceniczny, który ma za zadanie przedstawić to, co ktoś widzi w swoich snach.

 

Kuba Suchar o aranżacjach muzycznych:

Moim celem jest zakotwiczenie słuchacza w teraźniejszości za pomocą muzyki. Staram się umieścić muzykę w aktualnym szaleństwie świata. Robimy spektakl o wykluczeniu, dlatego w muzyce jest mrok, niepokój, piękno i  brzydota zarazem. Poprosiłem aktorki i aktorów o nagranie własnych linii melodycznych, do których potem dorabiałem swoje aranżacje. Kluczem do przygotowania tych aranżacji były sny głównych bohaterów. Śnimy razem z nimi, a muzyka prowadzi nas przez ten proces.

Na Scenie Ciśnień występują: Helena Sujecka, Magdalena Szczerbowska, Błażej Wójcik, Adrian Kąca, Bartosz Picher, Adrianna Hanslik i Aleksander Talkowski.

Radek Stępień wraz z Konradem Hetelem, dramaturgiem i autorem scenografii, dokonał wyboru songów. Autorami video (w tym wywiadów z bohaterami spektaklu) są Natan Berkowicz i Marcin Kosakowski, kostiumy zaprojektował Łukasz Mleczak, a za reżyserię światła odpowiada Jakub Frączek.

Na potrzeby spektaklu przeprowadzono wywiady z mieszkankami i mieszkańcami Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych we Wrocławiu oraz podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy „Ludzie Ludziom”.

Najbliższe spektakle

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy oraz o wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem”.

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów