Teatr Muzyczny Capitol

Lazarus

David Bowie & Enda Walsh

LAZARUS
spektakl zainspirowany powieścią THE MAN WHO FELL TO EARTH Waltera Tevisa
 • w ramach porozumienia z Robert Fox i Jones / Tintoretto Entertainment i The New York Theatre Workshop
 • polska prapremiera 26 września 2020 na Dużej Scenie
 • czas: 2 godziny bez przerwy

wyświetlamy napisy w języku angielskim
piosenki śpiewane są w języku angielskim

Spektakl dla widzów 16+

Prosimy o przybycie najpóźniej na 15 min przed rozpoczęciem

„Lazarus” ostatnie dzieło wielkiego muzyka, zrealizowane w 2015 roku, to musical „porywający, muzycznie głęboki i wzruszający; estetycznie zachwycający; hipnotyzujący; powoduje zawrót głowy; hołd dla giganta popkultury ” – jak pisali po nowojorskiej premierze krytycy. Do dzisiaj wystawiono „Lazarusa” przy rekordowych frekwencjach w m.in. w Londynie, Wiedniu i Hamburgu, planowane są kolejne produkcje.

Realizacja Jana Klaty w Capitolu to polska prapremiera musicalu. W spektaklu zabrzmią największe przeboje Davida Bowiego: m.in. Life on Mars, This is Not America, Absolute Beginners.

Scenariusz Endy Walsha jest sequelem powieści science fiction „Człowiek, który spadł na Ziemię” („The Man Who Fell to Earth”) i filmu z 1976 roku, w którym David Bowie zagrał główną rolę. Film i książka opowiadają o przedstawicielach obcej cywilizacji, którzy szukają na Ziemi nowego miejsca do życia z powodu suszy, pustoszącej ich macierzystą planetę. Jeden z nich, Thomas Newton, funkcjonując w ludzkim przebraniu, wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę do zdobycia władzy i wpływów, aby umożliwić transport wody na swoją planetę. Dzięki swoim nadludzkim zdolnościom zdobywa fortunę, ale nabywa też ziemskich przywar: chciwości, egoizmu, popada w alkoholizm. Nie będzie mógł wykonać zadania, z którym przyleciał na Ziemię.

W roli głównej wystąpi gościnnie Marcin Czarnik, obok niego w obsadzie artyści Capitolu: Justyna Antoniak, Klaudia Waszak, Ewa Szlempo-Kruszyńska, Alicja Kalinowska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Justyna Woźniak, Adrian Kąca, Artur Caturian, Albert Pyśk oraz Cezary Studniak i Konrad Imiela. 


„Lazarus” miał swoją off-broadwayowską premierę w The New York Theatre Workshop 7 grudnia 2015
Jim Nicola, Dyrektor Artystyczny, Jeremy Blocker, Dyrektor Naczelny   

Plakat musicalu Lazarus. Na fioletowym tle rozgwieżdżonego nieba ujęcie Dawida Bowiego do ramion. Artysta kładzie na ustach palce wskazujący w geście nakazującym milczenie. Nad jego głową widnieje duży, biały napis LAZARUS, poniżej informacje o właścicielach licencji i realizatorach.

Photo©Gavin Evans


 

Realizatorzy

David Bowie & Enda Walsh
Lazarus
spektakl zainspirowany powieścią THE MAN WHO FELL TO EARTH Waltera Tevisa
w ramach porozumienia z Robert Fox i Jones / Tintoretto Entertainment i the New York Theatre Workshop
Tłumaczenie: Michał Juzoń
Reżyseria: Jan Klata
Oryginalne orkiestracje i aranżacje: Henry Hey
Kierownictwo muzyczne: Adam Skrzypek
Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Mirek Kaczmarek
Projekcje: Natan Berkowicz
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Reżyseria dźwięku: Krzysztof Borowicz
Przygotowanie wokalne: Magdalena Śniadecka, Ewa Głowacka-Fierek
Asystentka reżysera: Małgorzata Stobiecka
Asystent scenografa i kostiumografa: Krystian Szymczak
Charakteryzacja: Magdalena Chabrowska-Oleksiak, Agnieszka Jasiniecka, Ewa Soszyńska, Justyna Pokojewska
Warsztaty z jęz. angielskiego: Rafał Motriuk
Konsultacje z jęz. japońskiego: Terumichi Tsuda
Tłumaczenie z jęz. japońskiego: Piotr Milewski
Konrad Imiela w roli Valentine’a nosi autorską biżuterię Agaty Bartos

Obsada

Newton: Marcin Czarnik
Girl: Klaudia Waszak
Valentine: Cezary Studniak 5-8, 13-15 XI 2020/ Konrad Imiela
Elly: Ewa Szlempo-Kruszyńska
Michael: Adrian Kąca
Ben: Artur Caturian
Maemi: Justyna Antoniak
Zach: Albert Pyśk
Teenage Girls: Alicja Kalinowska / Magdalena Szczerbowska 5-8 XI 2020, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Justyna Woźniak
Głos off: Magdalena Śniadecka
Muzycy:
Adam Skrzypek – dyrygent / gitara basowa
Wojciech Bergander – gitara basowa
Marcin Lutrosiński – keyboard I
Jacek Berg – keyboard II
Bogdan Skiedrzyński / Michał Honisz – gitara I
Magdalena Czwojda / Maciej Mazurek – gitara II
Dariusz Kaliszuk / Wojciech Buliński – perkusja
Artur Tomczak / Marcin Wołowiec – puzon
Robert Kamalski / Adam Bławicki – tenor sax / baryton sax

Media o spektaklu

ZAPOWIEDZI 

Dariusz Kosiński, W świecie zapowiedzianego końca
Tygodnik Powszechny, 31 sierpnia 2020

(…) Męski idol, popkultura i jej muzyka, krytyczne spojrzenie na współczesną ludzkość, a nawet scenografia Mirka Kaczmarka pojawią się na scenie także w największym potencjalnym hicie teatralnym początku jesieni – „Lazarusie” Davida Bowiego i Endy Walsha, który we wrocławskim Capitolu reżyseruje specjalista od takich mieszanek, Jan Klata. (…)

Dawid Dudko, 20 najbardziej oczekiwanych premier teatralnych tej jesieni
Onet.pl Kultura, 4 września 2020

11/20 „Lazarus”, reż. Jan Klata, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Kilka lat temu na tej scenie Jan Klata przeniósł najbardziej skandaliczny telewizyjny talk-show, „Jerry’ego Springera”, do piekła. Jego powrót do wrocławskiego Capitolu szykuje się co najmniej tak samo spektakularnie, bo mowa o pierwszym polskim wystawieniu legendarnego musicalu Davida Bowiego. O tym, że Klata zna się na muzyce jak mało kto, wiadomo nie od dziś, więc o los „Life on Mars” i „This is Not America” jestem spokojny.

Dorota Wyżyńska, Gazeta Wyborcza
„Lazarus”, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław
Nad inscenizacją słynnego musicalu Davida Bowiego i Endy’ego Walsha pracuje we Wrocławiu Jan Klata, a w roli głównej wystąpi Marcin Czarnik.
Scenariusz inspirowany jest powieścią science fiction „Człowiek, który spadł na Ziemię” („Man Who Fell to Earth”) i filmem z 1976 roku, w którym główną rolę zagrał David Bowie. Ścieżkę dźwiękową spektaklu stanowią przeboje Bowiego: m.in. “Life on Mars“, “This is Not America”, “Absolute Beginners”, ale też utwory, które zostały zaaranżowane na nowo na potrzeby musicalu.

Aneta Kyzioł, Ten Bowie nam się należał
Polityka 39/2020, 22 września 2020

Musical „Lazarus” – ostatnie, obok płyty „Blackstar”, dzieło Davida Bowiego – można od 26 września oglądać we wrocławskim Teatrze Capitol. Reżyser Jan Klata uważa, że pandemia i polityka nadają mu nowy kontekst. […] – Sytuacja polityczno-społeczna zmierza w takim kierunku, tak nam tu wszystko brunatnieje, że surrealistyczna wizja, żeby się z tej naszej cudownej Polski wystrzelić w kosmos, przynosi pewną ulgę, żeby nie powiedzieć nadzieję – ironizuje. A poważniej dodaje: – Bowie i Enda Walsh stworzyli sytuację izolacyjną, opowiadają o abdykacji z bycia w relacjach z innymi osobami, pogrążaniu się w wielopiętrowych wizjach. I o próbach przełamywania tego potem, o irracjonalnym, wydawałoby się, pragnieniu, żeby zbudować rakietę i wrócić do siebie, jeszcze na dodatek, żeby tam, gdzie się wróci, nie zastać totalnej ekologicznej katastrofy, nie zobaczyć swoich bliskich wysuszonych na wiórek. […]

Jacek Cieślak, Gwiazda patrzy na nas z nieba
Rzeczpospolita, 24 września 2020

[…] – W pana spektaklach wielokrotnie można było usłyszeć piosenki Davida Bowie. A teraz reżyseruje pan jego ostatnie sceniczne dzieło „Lazarus”, nad którym pracował prawie do śmierci.

[Jan Klata] – Konrad Imiela, dyrektor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol, zadzwonił z propozycją, i była to propozycja nie do odrzucenia, absolutnie. Jestem fanem Bowiego od dziesiątego roku życia, czyli długo. David Bowie jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych postaci kultury XX i XXI wieku, wszechstronnym twórcą nieustannie zmieniającym artystyczne wcielenia, niebywale operującym swoim wizerunkiem. Włącznie z wyreżyserowanym genialnie odejściem, bo przed śmiercią odbyła się przecież prapremiera „Lazarusa”, na której, pokazał się ostatni raz publicznie, a potem tuż przed urodzinami ukazał się jeszcze album „Blackstar”. Odszedł na swoich warunkach, u szczytu możliwości twórczych. […]


Zdjęcia

347

Najbliższe spektakle

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem”. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, iż:

 • Administratorem Twoich danych osobowych jest Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67, 50-019 Wrocław; e-mail: sekretariat@teatr-capitol.pl
 • W sprawach związanych z Twoimi danymi osobowymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych za pomocą poczty elektronicznej: inspektor@teatr-capitol.pl lub poczty tradycyjnej: Teatr Muzyczny Capitol , ul. Piłsudskiego 67, 50-019 Wrocław
 • Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:
 • Wykonania umowy sprzedaży biletów
 • Wykonania umowy o prowadzenie konta na stronie bilety.teatr-capitol.pl
 • Wykonania pozostałych umów, które z nami zawierasz
 • Prowadzenia procesu rekrutacyjnego
 • Obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz
 • W zakresie koniecznym do realizacji usługi newsletterowej
 • Obsługowym, rozumianym jako bieżące czynności związane z przetwarzaniem danych, które nie zmierzają do zawarcia umowy
 • Posiadasz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy określające sposób przetwarzania i ochrony danych osobowych.
 • Posiadasz prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 • Administrator w ramach realizacji celu przetwarzania może przekazywać dane osobowe podmiotom współpracującym z nim przy realizacji celu przetwarzania (np. podwykonawcom, podmiotom współpracującym z nim przy realizacji wydarzeń). Administrator może przekazywać dane osobowe dostawcom usług informatycznych lub podmiotom współpracującym w zakresie obsługi komunikacji z Tobą .
 • Dane osobowe przetwarzane są w okresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania nie dłuższy niż okres w jakim Administrator zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji związanej z jego realizacją, lub do czasu cofnięcia zgody na przetwarzanie danych.
 • W naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów