Teatr Muzyczny Capitol
Idiota, fot Lukasz Gawroński / Teatr Muzyczny Capitol. Na zdjęciu: Cezary Studniak jako Rogożyn, Jakub Lasota jako Myszkin, Ewelina Adamska jako Tancerka

„Idiota” online

Idiotę w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, spektakl Teatru Muzycznego Capitol z 2009 roku, można oglądać online do wznowienia zwykłej działalności teatru.

Uwaga: przedstawienie dla widzów dorosłych

Spektakl z 2009 roku był jedną z pierwszych kościelniakowych adaptacji wielkiej literatury – po kaliskiej Ferdydurke i Procesie Kafki, zrealizowanym jako dyplom w krakowskiej PWST. To był także reżyserski powrót Wojciecha Kościelniaka do Capitolu po kilku latach nieobecności. 

Cezary Studniak, który za rolę Rogożyna w tym spektaklu dostał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni, tak wspomina pracę z Wojciechem Kościelniakiem nad Idiotą:

Nikt wtedy tak odważnie nie demolował utartych schematów konstrukcji przedstawień muzycznych. To on narzucał nową jakość. I jak już przyzwyczaił widzów do czegoś nowego, momentalnie zmieniał tory. „Idiota” zapewne jest tego idealnym przykładem. Podobnie jak ze „Snem nocy letniej”, znów nie wpasował się tym spektaklem w odpowiedni czas, a na pewno był to istotny krok w jego drodze do mistrzostwa*.

Minimalistyczny, ascetyczny niemal spektakl, z surową scenografią Damiana Styrny, jednoosobowym baletem w wykonaniu Eweliny Adamskiej-Porczyk, zaskakiwał bogactwem muzyki Piotra Dziubka. Kompozycja na dwa akordeony również była nowością w teatrze muzycznym – grana na żywo przez samego autora i Jacka Berga stawała się chwilami jednym z bohaterów spektaklu. Teksty utworów napisał Rafał Dziwisz. W dorocznym rankingu krytyków miesięcznika Teatr Jacek Sieradzki wyróżnił tę kompozycję w kategorii najlepszej muzyki teatralnej.

Siłą „Idioty” stało się wspaniałe aktorstwo – pisze Piotr Sobierski. – Spektakl został świetnie zagrany przez zespół Capitolu, był zbudowany ze skrajnych emocji, soczystych kreacji i prostych zabiegów inscenizacyjnych*.

Tytułowego Idiotę, księcia Myszkina, zagrał Jakub Lasota, Nastazję  Filipownę – Helena Sujecka (nagranie jest z jej rolą) i Magda Kumorek na zmianę. W obsadzie nie brakowało znakomitych ról drugoplanowych i zapadających w pamięć epizodów.


*Cytaty pochodzą z książki Piotra Sobierskiego Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka, wydanej przez Gdyńskie Centrum Kultury w 2018 roku.


Na zdjęciu: Cezary Studniak jako Rogożyn, Jakub Lasota jako Myszkin, Ewelina Adamska jako Dziewczyna. Fot. Łukasz Gawroński / Teatr Muzyczny Capitol


IDIOTA według powieści Fiodora Dostojewskiego
Teatr Muzyczny Capitol
premiera na Dużej Scenie 9 października 2009

scenariusz i reżyseria: Wojciech Kościelniak
muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek
teksty piosenek: Rafał Dziwisz
scenografia i animacje: Damian Styrna
kostiumy: Katarzyna Paciorek
choreografia: Beata Owczarek, Janusz Skubaczkowski

obsada:
Książę Myszkin – Jakub Lasota
Parfion Rogożyn – Cezary Studniak
Nastazja Filipowna Baraszkow – Helena Sujecka
Iwan Fiodorowicz Jepanczyn – Andrzej Gałła
Jelizawieta Prokofiewna Jepanczyn – Ewa Klaniecka
Agłaja Iwanowna Jepanczyn – Justyna Antoniak
Adelajda Iwanowna Jepanczyn – Elżbieta Romanowska
Aleksandra Iwanowna Jepanczyn – Agnieszka Oryńska-Lesicka
Gawriła Ardalionowicz Iwołgin – Mikołaj Woubishet
Ferdyszczenko – Bartosz Picher
Afanasij Iwanowicz Tocki – Tomasz Sztonyk
Lebiediew – Aleksander Reznikow
Hipolit – Adrian Wiśniewski
Niemka – Magdalena Szczerbowska
Urzędnik I – Maciej Maciejewski
Urzędnik II – Tomasz Leszczyński
Dziewczyna – Ewelina Adamska-Porczyk
Matrioszki – Danuta Rondzisty, Maria Małkiewicz, Ewa Szlempo-Kruszyńska, Katarzyna Hybiak, Agnieszka Hajduk, Julia Kulpa
Muzycy: Piotr Dziubek – akordeon, Jacek Berg – akordeon

Najbliższe spektakle

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy oraz o wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem”.

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów