Teatr Muzyczny Capitol

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Czas: 2 godziny z jedną przerwą
Premiera 2 października 2010 na Dużej Scenie

Spektakl polecany dla dzieci 5+

Gwarantowana zabawa z przesłaniem, jakie znaleźć można jeszcze tylko w starych baśniach.
Mariusz Urbanek 


„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to spektakl zrealizowany z rozmachem, pełen barwnych kostiumów, efektów specjalnych i – nieodzownej szczególnie w bajkach dla dzieci – teatralnej magii, wspaniały rodzinny musical, na który dzieci mogą „zabrać” rodziców i dziadków.

Scenariusz powstał na kanwie książek Franka L. Bauma, po które – zwłaszcza „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” – sięgało wielu twórców, by uwiecznić je w filmowych i teatralnych dziełach. Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa i Stracha Na Wróble, i razem z nimi wyrusza na poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników chce go poprosić o dar, którego mu we własnym mniemaniu brak. Wśród wielu przygód, pełnych baśniowych istot, dobrych i złych czarownic, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dotrze w końcu na miejsce, gdzie okaże się, że to wszystko, czego tak pragnie, już dawno przecież ma. Bo tego, co najważniejsze, nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

Realizatorzy

Na motywach powieści Franka L. Bauma

Przekład: Stefania Wortman
Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Jerzy Bielunas
Muzyka: Mateusz Pospieszalski
Choreografia: Maciej Florek
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Anna Chadaj

Efekty kaskaderskie: Maciej A. Maciejewski
Konsultacja animacji: Aneta Głuch-Klucznik
Video: Jerzy Szota
Asystent reżysera: Ilona Prasał
Asystent choreografa: Małgorzata Fijałkowska

Obsada

Dorotka: Katarzyna Wiśnicka (gościnnie) 1-4 VI / Aleksandra Listwan (gościnnie) 6 VI
Strach na Wróble: Adrian Kąca
Blaszany Drwal: Mikołaj Woubishet (gościnnie) / Jan Kowalewski 1-4 i 6 VI
Tchórzliwy Lew: Krzysztof Suszek
Szeleszcząca: Justyna Antoniak
Wroniasta: Agnieszka Oryńska-Lesicka
Bezgłowa: Justyna Szafran
Królowa Myszy: Małgorzata Szeptycka
Mysz Minister: Klaudia Waszak
Oz: Andrzej Gałła (gościnnie)
Strażnik, Mysz: Tomasz Leszczyński
Ciocia: Elżbieta Kłosińska
Wujek: Michał Zborowski
Skrzydła Wroniastej: Katarzyna Gębura (gościnnie) i Jacek Skoczeń (gościnnie)
Manczkiny, Kalidachy, Myszy, Wrony: Emose Uhunmwangho, Magdalena Majtyka (gościnnie), Bożena Bukowska, Aneta Mazur (gościnnie), Dominika Józefowiak (gościnnie), Maja Lewicka (gościnnie – 1, 2 i 6 VI), Monika Kolbusz (gościnnie – 3 i 4 VI), Mateusz Brenner, Albert Pyśk, Jacek Skoczeń (gościnnie), Mateusz Kieraś (gościnnie), Michał Pietrzak (gościnnie), Tomasz Ryś (gościnnie).
Muzyk: Wiktor Golc (gościnnie)

 

Media o spektaklu

– Półtorej godziny z okładem wyśmienitej rozrywki, gwarantowana zabawa z przesłaniem, jakie znaleźć można jeszcze tylko w starych baśniach – Mariusz Urbanek w portalu Wroclove2012.

– W musicalu Bielunasa, podobnie jak w książce Bauma, nie brakuje czarów, barwnych postaci i autentycznych emocji – Marta Wróbel w Gazecie Wrocławskiej.

– Ponadstuletnia bajka zawitała na scenę w pełni swojego uroku, zrealizowana z rozmachem i błyskotliwym humorem – Joanna Bolechowska w portalu Teatr dla Was.

– Warto wybrać się do baśniowej Krainy Oz z wrocławskim Capitolem choćby po to, żeby przekonać się, że tradycyjny musical to gatunek ciągle szalenie atrakcyjny. Nawet dla wymagającego młodego widza – Iwona Szajner w portalu Kultura Online.

 

Zdjęcia

Foto: Łukasz Gawroński © Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

19

Najbliższe spektakle

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy oraz o wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem”.

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów