Czas: 2 godziny z jedną przerwą
Premiera 2 października 2010 na Dużej Scenie
Spektakl polecany dla dzieci 5+
Gwarantowana zabawa z przesłaniem, jakie znaleźć można jeszcze tylko w starych baśniach.
Mariusz Urbanek
„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to spektakl zrealizowany z rozmachem, pełen barwnych kostiumów, efektów specjalnych i – nieodzownej szczególnie w bajkach dla dzieci – teatralnej magii, wspaniały rodzinny musical, na który dzieci mogą „zabrać” rodziców i dziadków.
Scenariusz powstał na kanwie książek Franka L. Bauma, po które – zwłaszcza „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” – sięgało wielu twórców, by uwiecznić je w filmowych i teatralnych dziełach. Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa i Stracha Na Wróble, i razem z nimi wyrusza na poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników chce go poprosić o dar, którego mu we własnym mniemaniu brak. Wśród wielu przygód, pełnych baśniowych istot, dobrych i złych czarownic, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dotrze w końcu na miejsce, gdzie okaże się, że to wszystko, czego tak pragnie, już dawno przecież ma. Bo tego, co najważniejsze, nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.
Realizatorzy
Na motywach powieści Franka L. Bauma
Przekład: Stefania Wortman
Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Jerzy Bielunas
Muzyka: Mateusz Pospieszalski
Choreografia: Maciej Florek
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Anna Chadaj
Efekty kaskaderskie: Maciej A. Maciejewski
Konsultacja animacji: Aneta Głuch-Klucznik
Video: Jerzy Szota
Asystent reżysera: Ilona Prasał
Asystentka choreografa: Bożena Bukowska
Obsada
Dorotka: Katarzyna Wiśnicka (gościnnie) / Aleksandra Listwan (gościnnie) 29 II, 1-3 III
Strach na Wróble: Adrian Kąca
Blaszany Drwal: Mikołaj Woubishet (gościnnie) / Jan Kowalewski 29 II, 1-3 III
Tchórzliwy Lew: Krzysztof Suszek
Szeleszcząca: Justyna Antoniak (gościnnie), Marianna Linde (gościnnie) 29 II, 1-3 III
Wroniasta: Agnieszka Oryńska-Lesicka
Bezgłowa: Justyna Szafran
Królowa Myszy: Małgorzata Szeptycka
Mysz Minister: Klaudia Waszak
Oz: Andrzej Gałła (gościnnie)
Strażnik, Mysz: Tomasz Leszczyński
Ciocia: Elżbieta Kłosińska
Wujek: Michał Zborowski
Skrzydła Wroniastej: Katarzyna Gębura (gościnnie) i Jacek Skoczeń
Manczkiny, Kalidachy, Myszy, Wrony: Ewa Szlempo-Kruszyńska, Magdalena Majtyka (gościnnie), Bożena Bukowska, Maja Lewicka (gościnnie), Aneta Mazur (gościnnie), Dominika Józefowiak (gościnnie), Monika Kolbusz (gościnnie), Mateusz Brenner, Jacek Skoczeń, Michał Szymański (gościnnie), Mateusz Kieraś, Michał Pietrzak (gościnnie), Tomasz Ryś (gościnnie).
Muzyk: Wiktor Golc (gościnnie)
Media o spektaklu
– Półtorej godziny z okładem wyśmienitej rozrywki, gwarantowana zabawa z przesłaniem, jakie znaleźć można jeszcze tylko w starych baśniach – Mariusz Urbanek w portalu Wroclove2012.
– W musicalu Bielunasa, podobnie jak w książce Bauma, nie brakuje czarów, barwnych postaci i autentycznych emocji – Marta Wróbel w Gazecie Wrocławskiej.
– Ponadstuletnia bajka zawitała na scenę w pełni swojego uroku, zrealizowana z rozmachem i błyskotliwym humorem – Joanna Bolechowska w portalu Teatr dla Was.
– Warto wybrać się do baśniowej Krainy Oz z wrocławskim Capitolem choćby po to, żeby przekonać się, że tradycyjny musical to gatunek ciągle szalenie atrakcyjny. Nawet dla wymagającego młodego widza – Iwona Szajner w portalu Kultura Online.
Zdjęcia
Foto: Łukasz Gawroński © Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu